MUDr. Sáša Štembera

Lékař, zastupitel města Most

MUDr. Sáša Štembera

Věk: 69 let
Stav: rozvedený
Vzdělání: Lékařská Fakulta, Karlova Univerzita
Povolání: lékař
Záliby: lyžování, golf, literatura, opera, balet

Proč se angažujete v komunální politice?

Věřím, že politika je hlavně službou veřejnosti, dá se dělat zodpovědně a poctivě. Je stále co zlepšovat a cítím osobní zodpovědnost aby tomu tak opravdu bylo.

Jaké máte priority a cíle?

Před mnoha lety jsem se zde narodil. Ještě ve velmi raném věku se moji rodiče přestěhovali do východních Čech, kde jsem vyrůstal. Moji prarodiče zde žili celý svůj život a já jsem zde trávil velkou část předškolního věku a také veškeré prázdniny, abych se sem definitivně v roce 1974 opět vrátil.

Znám proto velmi dobře tento kraj, ale hlavně si pamatuji, jak vypadal v dobách mého dětství, jací lidé zde žili, jak vnímali sounáležitost s tímto svým regionem, jak se zde cítili být doma.

Také si pamatuji jak se zvolna měnila tvář tohoto koutu republiky, jak ustupovaly lesní porosty, otvíraly se povrchové lomy a mizely louky a později i celé vesnice. Ale, a to hlavně ,mizeli lidé, kteří zde byli doma a byli vystřídáni novou generací s mentalitou brigádníků. Ti zde byli jen krátkodobě, přicházeli pouze za výdělkem a necítili již sepjetí s tímto místem. I přes to že zde již zůstali, ta mentalita je stále přítomná a visí nad námi stejně jako smog.

Přitom žijeme v místě, které má obrovský a troufnu si říci dosud neobjevený potenciál. Běžecké a sjezdové tratě v dosahu městské dopravy. Možnost pěších túr v turisty neobjevených Krušných horách, dvojici rozsáhlých vodních ploch na hranicích města…

Naše sdružení velmi dobře vnímá tento potenciál a díky úspěchu v komunálních volbách získalo možnost jej dále kultivovat a pokusit se jej ještě více přiblížit Mostečanům.

V těsné spolupráci města a Technických služeb, za které chci hovořit, byly realizovány rozsáhlé aktivity v příměstských rekreačních areálech – na Benediktu, který je již vnímán jako zavedený a našel si své příznivce byla opravena dráha na bruslení, rozšířeno workoutové centrum stejně tak i dětské atrakce.

Areál Matylda si své stabilní návštěvníky teprve hledá – ovál je udržován a využíván jak bruslaři, tak i cyklisty. Instalovány byly slunečníky a po příznivé odezvě od návštěvníků bude jejich počet v tomto roce navýšen. Nemalým nákladem byl položen koberec trávy na rozsáhlou část nevyhovující plochy ve frekventované části břehu. Původní molo bylo rozděleno a jeho části nabídnuty k využití v širší zóně břehu. V původním místě bylo instalováno molo nové ,početně rozšířena půjčovna šlapadel a získány paddleboardy k možnosti zapůjčení. Vzniklo hřiště na plážový volejbal, dvojice hřišť na petanque. Hojně využívaný areál dětského koutku bude letos ještě rozšířen o nové atrakce, workoutové centrum je již plně funkční. Je připravena zásadní rekonstrukce sociálního zařízení spolu s vybudováním nové recepce a potřebné dílny. Nákladná byla oprava prosakující výpustě, jež nyní zajistí stabilní výšku hladiny jezera.

Spolu s mnoha spoluobčany jsem velmi nespokojen se vzhledem a stavem míst sběru odpadu, tedy okolí kontejnerů. Část problému byla vyřešena instalací podzemních kontejnerů, ale většinu míst nelze označit ani jako přijatelná. Technické služby a.s. iniciovaly a zorganizovaly ve spolupráci s ateliérem designu Univerzity v Ústí nad Labem soutěž pro studenty, zaměřenou na řešení tohoto problému. V současnosti jsou návrhy posuzovány a budou vyhlášena a oceněna nejúspěšnější řešení. Věřím, že ještě letos se dočkáme několika pilotních realizací.

Je třeba přiznat, že ne vše se nám dařilo a probíhalo podle našich představ – mám na mysli údržbu zeleně, organizaci čištění města, postup při rekonstrukci komunikací. Jsme si plně vědomi těchto nedostatků i potíží, které jimi vznikají občanům Mostu. K omluvě je třeba přidat ujištění, že jsou tyto problémy vyhodnocovány a pro naši další činnost minimalizovány.

Děláme to srdcem ProMOST

Sledujte nás
na sítích

Pomozte nám zůstat v kontaktu. Přidejte si nás na Facebooku nebo nám napište přes kontaktní formulář.