MUDr. Alena Dernerová

Lékařka, senátorka, zastupitelka Mostu a Ústeckého kraje

MUDr. Alena Dernerová

Věk: 59 let
Stav: vdaná
Vzdělání: vysokoškolské
Povolání: lékařka, dětský neurolog
Záliby: kondiční cvičení, běh, četba

Proč se angažujete v komunální politice?

Aby naše město nebylo ovládáno lidmi, kteří chtějí mít prospěch z veřejných peněz.

Jaké máte priority a cíle?

Chci řešit situaci, kterou v Mostě známe a všechny nás velmi tíží. Týká se spolužití s občany, kteří mnohdy nejsou příliš přizpůsobiví. Někdo by mohl namítnout, že to není nic nového a že jsem to měla řešit již dávno. Situaci se snažím řešit z pozice senátorky již několik let.

Opakovaně jsem komunikovala s  exministryní Michaelou Marksovou, poukazovala jsem na to, že města nemají vůbec žádnou oporu v  zákoně jak ovlivnit příchod dalších a dalších lidí, kteří nechtějí pracovat, ale dostanou v našem městě tzv. levné bydlení. Nedovedete si představit, jak těžké je takové věci prosadit. Legislativní proces se vleče a pak do všeho zasahují různé lobbistické zájmy. Nakonec se podařilo prosadit alespoň to, že město má možnost vyhlásit určitou část za tzv. vyloučenou lokalitu na základě toho, že se zde kumulují určité nepříznivé jevy. V praxi to znamená, že nově příchozí do této oblasti nedostanou doplatek na bydlení. To je pouze velmi chabý nástroj.

V současné době jsem již jednala s novou ministryní Jaroslavou Němcovou, která připravuje se svým týmem zatím dílčí úpravu zákona. Tato změna by se měla dotknout dávek jako takových, stanovení nájemného a oddělení plateb za energii a vodu od nájmů. Bylo by dobré, kdyby se alespoň toto podařilo prosadit. Paní ministryně slíbila, že se bude připravovat komplexní novela.

Za mě říkám, a v tomto duchu budu s paní ministryní i komunikovat, že je nutné, aby města měla větší pravomoci, které by se týkaly ubytovávání nově příchozích. Chtěla bych, aby ubytování bylo poskytováno pouze tehdy, pokud tito lidé budou pro město pracovat. Žijeme v době, kdy již jedna generace zažila, že jejich rodiče nechodí do práce a chodí si pro peníze na poštu či úřady. Výše příjmů těchto rodin je pak někdy vyšší, než matek samoživitelek, které do práce chodí a na žádnou dávku si nesáhnou. Bohužel, mnohdy je součet dávek vyšší, než platy žen pracujících například na poště. A to se musí změnit!

Avizuji, že nedělám naprosto žádné rozdíly mezi lidmi. Mám rovný přístup ke všem, kteří jsou slušní, vychovávají své děti, posílají je do školy a pracují. Nutno říci, že někteří mí kolegové senátoři, zejména pražští, vůbec tuto problematiku nechápou a myslí si, že jsme asociální a nechceme těmto lidem pomáhat. Ale opak je pravdou. Znám řadu lidí, kteří se snaží nezištně pomoci. Já osobně jezdím do Chanova, byla jsem v komunitním centru a všude je nabízena pomocná ruka, pokud o ni někdo stojí. Nabízela jsem paní ombudsmance, aby se na několik dní ubytovala v Mostě, nejlépe v blocích 90-100. Odmítla s tím, že tu situaci tady zná, ačkoliv tu byla pouze jeden den a to pouze několik hodin na vybraných místech.

Stát si musí uvědomit, jaké množství peněz do našeho kraje dává na různé rekvalifikace. Úplně ale zbytečně, protože nikdo pak není nikde zaměstnaný. Lidem, kteří jsou dlouhodobě na dávkách se do práce totiž nechce.

Všem slibuji, že z pozice senátorky udělám maximum možného , aby se situace začala řešit. I když čas je proti nám, protože čím později bude vláda, o to více se krátí legislativní čas a my potřebujeme spěchat.

Děláme to srdcem ProMOST

Sledujte nás
na sítích

Pomozte nám zůstat v kontaktu. Přidejte si nás na Facebooku nebo nám napište přes kontaktní formulář.