Pavel Kasal: Odlivu talentů nezabráníme, dokud si nebudeme vážit lidí, kteří něco umějí a dokážou

K povolání úspěšného a oblíbeného gynekologa a porodníka MUDr. Pavla Kasala nasměrovala jeho maminka, porodní asistentka. Své město však uznávaný odborník nereprezentuje jen jako vynikající lékař, vytvořil z něj i baštu softbalu, který mu před nástupem do mostecké nemocnice učaroval na univerzitě. Do té doby šikovný tenista sestavil softbalový tým svých kolegů lékařů nazvaný Painbusters – Krotitelé bolesti a společně odstartovali nevídanou kariéru ve sportovním odvětví, které bylo u nás doslova v plenkách. Pavel Kasal už se softbalu naplno věnuje bezmála třicet let, je dlouholetým předsedou klubu. Zároveň se velmi intenzivně věnuje náboru nových talentů. Je ženatý, má dcery Kláru a Amálii a syna Matouše, který následuje kariéru svého otce.

 

Proč jste se rozhodl kandidovat v komunálních volbách, čím vás oslovilo hnutí ProMOST?

Byl jsem osloven skupinou lidí, jejichž práci poslední čtyři roky pozorně sleduji a jsem velmi mile překvapen, jak poctivě, svědomitě a s vervou se svých úkolů zhostili. V dnešní době věc nevídaná. Mají můj obdiv a úctu. Proto jsem také kývl na nabídku pomoci jim v nově utvořeném hnutí ProMOST.

 

Jste dlouholetým úspěšným, oblíbeným a experty respektovaným gynekologem. Inicioval jste vznik softbalového klubu Painbusters, jehož jste předsedou. Predikuje Vaše profese a zájmy v jaké oblasti a jakým způsobem se chcete angažovat, případně pozitivně ovlivňovat život obyvatel Mostu jako zastupitel?

Zdravotnictví a sport jsou určitě oblasti mně nejbližší. Oběma se věnuji mnoho let. Dovedu si představit práci v obou odvětvích našeho života. Obě chrání a rozvíjejí zdraví a správný životní styl lidí v každém věku.

 

Jedním z diskutovaných témat je údajný pokles úrovně mostecké nemocnice i odborné péče lékařů, daný mimo jiné i odchodem kvalitního zdravotnického personálu za lepšími finančními podmínkami do Prahy či do zahraničí. Jak tento problém vnímáte Vy? Máte recept na to, jak negativní trend zvrátit?

Problém našeho zdravotnictví je komplexní. Týká se celé země a všech občanů. O hledání receptu na zlepšení situace se pokoušejí týmy odborníků již mnoho let s nevelkým úspěchem. Nevím tedy, zda jsem kompetentní tento lektvar míchat právě já. Jen pár vět jako shrnutí a popis.

Je to jako s jakoukoliv lidskou činností. Ve chvíli, kdy jste v něčem dobří a je někdo, kdo to dokáže ocenit morálně i ekonomicky, pak na nabídku zareagujete a akceptujete ji. V naší zemi se rodí a vychovávají velmi kvalitní lékaři a zdravotní sestry a velmi často jsou to špičkoví odborníci ve svých oborech. Přes všechna negativa jsem přesvědčen, že naše zdravotnictví  patří stále mezi absolutní evropskou špičku.  A Evropa to ví, respektuje a dokáže ocenit. Pak je logické, že naši lékaři, ti špičkoví i ti mladí, odcházejí za lepším. Stejně jako lékaři z Ukrajiny a ostatních zemí na východ od nás jdou „za lepším“ k nám. Trochu mi to připomíná přestupové boje mezi fotbalovými kluby. Včera volala Sparta, ale dneska volají z Barcelony.

Je to, a do budoucna bude, mnohem větší problém, než dokážeme domyslet. Nepřiměřeně dlouhé čekací lhůty na vyšetření, zhoršení dosahu a přístupnosti lékařské péče a ve finále se musíme smířit s faktem, že se o nás bude starat lékař s menší či větší jazykovou bariérou.

I řešení musí být komplexní, a jak už jsem zmínil, není vůbec jednoduché. Pokud si i my nezačneme vážit lidí, kteří něco umějí a dokážou, nebudeme schopni a ochotni je a jejich práci, a mnohdy výjimečnost, ohodnotit, pak se musíme s touto smutnou situací smířit a přijmout ji. A to nemluvím pouze o materiální stránce věci.  Každodenně jsem ve své praxi konfrontován s neúctou, agresivitou a arogancí, které se hluboko zakořenily do našeho běžného života, našich duší a myslí. Morální  kredit a úctu mají dnes, bohužel, již jen lékaři v nekonečných seriálech.  A pokud si sebe navzájem nezačneme vážit, pokud budeme na chytré mozky a šikovné, pracovité a podnikavé lidi koukat jako na nepřátele, nemáme valnou šanci chod věcí změnit.

 

Jak se Vám v Mostě žije? Jste spokojen, nebo ve vztahu města k občanům vnímáte nějaké rezervy?

Jsem Mostečan od narození a nikdy tomu nebylo jinak. Měl jsem své město rád i v dobách, kdy bylo celé republice prezentováno jako místo k nepřežití.  Od té doby se změnila velká spousta věcí a jsem za to upřímně rád. Povedlo se hodně dobrého a je mnoho věcí, na které můžeme být ve městě právem pyšní a hrdí. Ale to neznamená, že bych vnímal naše město jen jako Havajské ostrovy a zavíral oči před nedostatky, kterých je stále ještě mnoho.  Jako nejvýznamnější oblasti, jež je potřeba řešit, vnímám soužití s nepřizpůsobivými občany, bezpečnost, opravu a zkrášlení města.

 

Máte čas i na jiné koníčky než zmíněný softbal? Jak trávíte volno?

Volný čas je pro mě, jako pro  většinu aktivních lidí, téměř jako pro filatelistu Modrý Mauritius a velmi si ho vážím. Pokud chvilka zbyde, věnuji ji rodině, která si to bezezbytku zaslouží. Za podporu a harmonii, kterou mi dává.

Sdílejte tento článek