Helena Houšková: I senioři musejí mít před sebou ještě nějaký smysl života

Kulturně výchovná pracovnice Městské správy sociálních služeb v Mostě Helena Houšková je mosteckou patriotkou. Dětství prožila ve starém městě, které ustoupilo těžbě hnědého uhlí. Vystudovala ekonomickou školou a do svého prvního zaměstnání nastoupila v roce na začátku sedmdesátých let. Pracovala v sekretariátu ředitele podniku, který mimo jiné organizoval i stěhování děkanského kostela. S dobýváním uhlí se pojí i její následný profesní život, kdy pracovala na různých pozicích 36 let u jedné společnosti. Sociální práci se začala věnovat před devíti lety. Netušila, že si ji zcela podmaní a jako kulturně výchovná pracovnice v ní bude pokračovat dodnes, a to i navzdory důchodovému věku. Helena Houšková vychovala dva syny, kteří se aktivně věnují sportu. Ráda tráví čas i se svou vnučkou a vnukem.

 

Proč jste se rozhodla kandidovat v komunálních volbách, čím vás oslovilo hnutí ProMOST?

Oslovili mě lidé, kterých si vážím. Dlouho jsem se rozmýšlela, nakonec se rozhodla kladně. Především proto, že chci podpořit kandidaturu  paní náměstkyně primátora Markéty Staré. Paní náměstkyně a vedení našeho města dělá pro naše seniory velmi mnoho záslužné práce. A hlas ve volbách si za práci pro seniory  určitě zaslouží. Za jejich působení senioři mají zastání a podporu ve svých aktivitách, je vidět, že o ně má někdo zájem a dokáže mít pro ně pochopení.

 

Věnujete se profesně i ve volném čase seniorům, staráte se o jejich aktivní vyžití, organizujete pro ně řadu zajímavých sportovních, kulturních i společenských akcí. Jako zastupitelka se chcete zaměřit právě na kvalitu života seniorů? Máte v záloze nějaké náměty, nápady, jak zajistit nejstarší generaci obyvatel ideální podmínky dožití?

Je potřeba,  aby i tato věková skupina měla před sebou nějaký smysl života, otevřené dveře k nabídnutým aktivitám. Člověku samotnému není dobře. Je proto důležité, že můžeme seniorům nabídnout společenské vyžití a podle možností i sportovní aktivity. Je potřebné, aby se senioři neuzavírali ve svém světě, ale aby i nadále měli zájem o život kolem sebe. Aby měli možnost, pokud jim to zdravotní stav dovolí, zúčastnit se společně například koncertů, divadelních představení, dojít si na kávu, popovídat si, vyjet na výlet, zúčastnit se rekondičního pobytu mimo své bydliště, společně si třeba zacvičit, nebo si procvičit paměť. Velice oblíbené mezi seniory jsou kvízy a v současné době také malování antistresových omalovánek. Mezi oblíbené sportovní aktivity patří zase bowling, minigolf, ale i ping pong, tenis, badminton či plavání. Vedení města toto všechno našim seniorům umožňuje, a to nejen těm z penzionů a domovů, ale také například stovce důchodců organizovaných ve sportovním klubu pod hlavičkou Střediska volného času v Mostě. A já v případě zvolení budu těmto aktivitám všemožně nápomocna.

 

Sama už byste mohla užívat zaslouženého odpočinku, dosáhla jste důchodového věku. Čím to, že stále pracujete? Jaká je Vaše motivace?

Mojí motivací, přestože jsem sama již v důchodovém věku, je každodenní zjišťování, jak je tato práce prospěšná. Když vidím naše seniory spokojené, šťastné a rozesmáté, tak i já jsem spokojená. Prostě jsem se v této práci našla.  Když vidíte třeba na tanečním večírku, jak se senioři rozparádí, že jim není za těžko vzít si masku a udělat si ze sebe navzájem legraci, tak to je úžasné. Zapomenou pak na to, co je bolí a trápí.  A o tom to právě je.

 

Jak sama nejraději trávíte volný čas?

I část svého volného času věnuji seniorům. Stýkáme se společně i mimo pracovní dobu a užíváme si například při naučné vycházce, dojdeme si také třeba i na pivo a bramborák. Společně sledujeme koncert nebo divadelní představení, jezdíme na výlety.  Dvakrát v týdnu také vedu cvičení žen TJ Slavie Most, pomáhám s administrativou v zahrádkářské kolonii v ulici Pionýrů v Mostě.  Se seniory jsem při různých aktivitách ráda, vzájemně si dáváme potřebnou sílu jít dál.  Ale  jinak, po pravdě, také jsem někdy ráda za trochu klidu. Relaxuji třeba teď v létě při plavání nebo navečer na zahrádce, i když na ni moc času nemám. Z pomyslného časového talíře musím ukrojit kousek i pro svou rodinu, děti a vnoučata. Ale práce se seniory mě naplňuje, přináší mi radost. Proto ráda podpořím lidi, kteří jsou  seniorům  nakloněni a umožňují jim aktivní naplnění volnočasových aktivit. Jsem ráda, že u toho mohu být.

Sdílejte tento článek