Markéta Stará: Řídíme magistrát kvalifikovaně, úspěšně a bez skandálů

Z téměř neznámého člověka se stala náměstkyní mosteckého primátora pro oblast školství, kultury, sociálních věcí, zdravotnictví a informatiky. To je příběh Ing. Markéty Staré, maminky dvou dětí, která bude v podzimních volbách kandidovat za sdružení ProMOST.

„To, že jsem dostala nabídku a mohu znovu kandidovat do městského zastupitelstva, je pro mě velkou poctou. Nabídky si nesmírně vážím a přistupuji k ní opět s pokorou. Oblast, kterou jsem doposud řídila, je mi navíc velmi blízká, baví mě a naplňuje,“ vysvětlila Markéta Stará. Jak říká, zajímá se o názory ostatních, politiku vnímá jako službu veřejnosti a je ochotná pracovat naplno.

Markéta Stará ví, že práce v komunální politice jí hodně dala a zároveň je velice ráda, že si touto zkušeností prošla.

„Bylo to pro mě zpočátku něco zcela nového a dosud nepoznaného. Pomohlo mi to uvědomit si spoustu věcí, které jak doufám nezapomenu a využiji dál,“ pokračuje. Ví, že jde o práci s lidmi a právě to ji baví. „Člověk podle mého názoru musí mít široký rozhled a sbírat stále nové a nové zkušenosti. Ovšem je zapotřebí mít také super zázemí a podporu lidí, bez nichž tuto práci nelze dělat. Jsem jako každá jiná žena. Ano, moje práce je časově náročnější, musím být k dispozici sedm dní v týdnu. Nejsem na to však sama, mám kolem sebe skvělý tým kolegů a kolegyň, kteří mi pomáhají a od nichž se učím. Jsem proto vděčná za šanci získávat zkušenosti v tak vysoké funkci a do mostecké komunální problematiky půjdu naplno,“ doplňuje Markéta Stará.

 

Co se jí povedlo za dobu působnosti v politice

Co dobrého jí práce v komunální politice dala a co se povedlo? „Jsem ráda, že se nám daří představovat široké veřejnosti Most v lepším světle. Nechceme být jen městem, které řeší problémy s nepřizpůsobivými občany, ale také městem pro spokojený a plnohodnotný život. V komunální politice zjistíte, že odpovědnosti je mnohem více než benefitů, a to nemyslím finančních,“ podotýká Markéta Stará.

Když člověk pracuje sám nebo v malém týmu, je podle ní těžké si představit, jak to funguje v týmu o desítkách či stovkách lidí. „Ta sociální dynamika to celé posune na úplně jinou úroveň. Kolikrát jsem mohla nahlédnout pod pokličku řízení důležitých projektů a podílet se na jejich realizaci. Mám kolem sebe samé profesionály, kteří odvádí dnes a denně velký kus práce. Jsem na jejich odbornost, pracovitost a vytrvalost pyšná,“ zdůrazňuje Markéta Stará.

„Od minulých komunálních voleb před čtyřmi lety řídíme magistrát kvalifikovaně, úspěšně a bez skandálů. Jsme spolu s primátorem Janem Paparegou a náměstkem Markem Hrvolem poměrně mladý, do dalšího období perspektivní kolektiv. Rádi bychom v rozdělané práci pokračovali,“ přeje si.

 

Novinka v dopravě pro seniory a handicapované – Taxík Maxík

Za největší úspěch Markéta Stará bere realizaci projektu Nadace Charty 77 –  Taxík Maxík. Jedná se o novou službu v dopravě a slouží seniorům i handicapovaným již více než čtyři měsíce. Za tu dobu přepravil 1 055 klientů a urazil úctyhodných 5 378 kilometrů.

„Jsem moc ráda, že jsme využili nabídky Nadace Charty 77 a nabídli zejména dříve narozeným Mostečanům možnost, jak se levně a pohodlně dopravit k lékaři, na nákupy či za přáteli,“ říká.

Taxi vůz pro zvýhodněnou přepravu seniorů a handicapovaných darovala Nadace Charty 77 – Konto Bariéry a na jeho provoz přispívá město Most. Auto je určeno seniorům od 70 let a držitelům průkazů ZTP a ZTP/P s trvalým pobytem v Mostě. Klienty vozí v pracovní dny od 7 do 15 hodin. Jedna cesta stojí přepravovaného 30 korun. Podmínkou využití služby je trvalé bydliště, buď přímo na území města Mostu, nebo v některé jeho místní části, tedy v Čepirohách, Rudolicích, Souši, Starém Mostě a Velebudicích. Služba je zároveň poskytována pouze na tomto území. Objednat ji lze e-mailem taxikmaxik@dpmost.cz nebo na telefonním čísle 778 76 76 76.

„Vzhledem k tomu, že o služby Taxíku Maxíku je obrovský zájem, je třeba si jeho služby objednat minimálně 24 hodin předem. Ani tak ale není možné ve všech případech zajistit, že služba bude v požadovanou hodinu k dispozici. Doporučuji proto všem klientům, aby se objednali co nejdříve. Pokud například ví, že jsou za týden či za měsíc objednáni na lékařskou prohlídku, je lepší zatelefonovat ihned, jakmile se tento termín dozvědí,“ uvedla náměstkyně primátora.

 

Další novinkou pro nejstarší Mostečany bude seniorský mobilní telefon

Ještě v letošním roce město zvažuje možnost podpory seniorům, která by umožnila rychlé tísňové volání v případě, že by u nich došlo k náhlé tísňové situaci. Tato pomoc by se měla týkat zejména seniorů, kteří v tomto roce dosáhnou věku 90 a více let, žijí ve svém přirozeném prostředí a jejich zdravotní stav vyžaduje větší míru podpory.

 

Úroveň kulturního života ve městě

Už třetím rokem se zvyšuje počet akcí, na kterých se podílí město Most. Zatímco původně se hlásilo jen k deseti akcím ročně, letos se může pochlubit už čtyřiceti podniky. „Zásadním impulsem nárůstu společenských setkání, ale i kulturních vystoupení nebo sportovních akcí, bylo rozhodnutí města oživit 1. náměstí. Snahou bylo navíc i zapojení obyvatel do různých sportovních klání. Chceme tak s místními lidmi vybudovat pevnější vazby,“ vysvětluje Markéta Stará.
Odbor školství, kultury a sportu začal do společensko-kulturního vyžití zařazovat tematické akce, které připomínají historické okamžiky z dějin města Mostu i republiky. „V roce 2015 jsme si tak připomněli 70 let od konce druhé světové války, o rok později jsme oslavili 700. výročí narození císaře Karla IV. a loni zase 500 let od založení děkanského kostela Nanebevzetí Panny Marie. Letos se zaměříme na 100. výročí založení České republiky,“ poznamenává náměstkyně primátora.

Všechny důležité oslavy našly své místo v okolí přesunutého děkanského kostela. Právě zdejší prostředí představuje spojovací článek mezi starým a novým Mostem. Lidé si sem našli cestu za odpočinkem, rekreací i sportem. Mostečané se tu však scházejí především na velkolepých oslavách.

„Odboru školství, kultury a sportu se letos podařilo zkompletovat seriál běžeckých setkání. Na jaře se běžel T-Mobile Olympijský běh na Autodromu, v létě oblíbený Nigt Run a na podzim se už sportovci těší na Běh okolo jezera. Letos k nim přibude krosový běh na Resslu. Vánoční svátky doplní Christmas Run a konec roku oslavíme tradičním Silvestrovským během,“ vypočítává Markéta Stará.

Okolí přesunutého kostela ale není jediným místem, kde se Mostečané scházejí ve velkém množství. Živo totiž bývá i v centru na 1. náměstí. „Od května do srpna si sem mohou lidé zajít na pravidelné promenádní koncerty, které byly pod širým nebem obnoveny po několikaleté pauze. Mezi další akce, které je vhodné zmínit, patří farmářské trhy představující regionální chovatele a pěstitele. Pro divácké zatraktivnění je doprovází kulturní program s hudebním doprovodem, ukázkami tradičních zvyků a receptů a i soutěží pro děti i dospělé,“ prozradila.

Výraznou proměnou prošly také akce, které mají na Mostecku dlouhou historii a dají se označit přívlastkem „tradiční“. Asi nejvýznamnější je Mostecká slavnost, která nahradila oslavy Dne horníků s velkolepým pochodem městem, jež zůstal zachován. V posledních letech našla tato slavnost své pevné místo 
v areálu děkanského kostela. Zde se díky zásadnímu navýšení prostorových možností mohla rozvinout do podoby hudebního festivalu s rozsáhlým doprovodným programem.

Nejmenší návštěvníci se v červnu dočkali Dne Magistra Edwarda Kelleyho. Do určité míry šlo o dětský den, který pro přemíru akcí tohoto typu město samostatně nepořádá. Cílem organizátorů do dalších let je vtipnou formou oživit program a připomenout tak jednu z nejznámějších historických osobností spojených s Mosteckem.

„Asi nejzásadnější proměnou v kalendáři městských akcí prošly Vánoční trhy. Určující úlohu v tomto směru sehrálo pořízení nových dřevěných stánků. Díky nim se městu daří navozovat malebnou vánoční atmosféru i bez pozadí historického centra, kterým se mohou pyšnit jiná města. Současně s tím došlo k výraznému prodloužení doby trhů, přilákání stánkařů s kvalitním sortimentem i k rozšíření doprovodného programu,“ doplnila náměstkyně primátora Markéta Stará.

Sdílejte tento článek