Marek Hrvol: Často si říkám, kam se poděly peníze za předchozí vlády?

Za čtyři roky mého působení na radnici v Mostě v pozici náměstka primátora jsem se každodenně setkával s útoky opozičních kolegů. Týkaly se především neefektivního hospodaření s prostředky města, že se nechováme jako dobří hospodáři. Je tomu však přesně naopak, město je na tom ekonomicky nejlépe ve své historii, je finančně zdravé, investice jen kvetou – někdy pomaleji, někdy rychleji. Důležité je, že se modernizuje, vylepšuje a buduje. Finanční výsledky naší vlády jsou zrcadlem dobře odvedené práce všech mých kolegů.

K poslednímu dni roku 2017 město disponovalo zůstatkem na účtech přes 965 milionů korun. Když jsme přebírali město v roce 2014, tak nám tam minulá garnitura zanechala sotva pětinu těchto prostředků. Na tabulce vývoje salda rozpočtu (tj. rozdíl příjmů a výdajů) lze velmi přehledně zjistit pozitivní nárůst toho salda po našem nástupu na magistrát.

Dříve ztrátový rozpočet, jsme dokázali nastavit tak, že každý rok končíme s výraznými přebytky, který v posledních dvou letech překročil 250 milionů Kč. Poté, co jsem přebíral finance v našem městě, překvapilo mě, že město nemá prakticky žádnou rezervu na nějaké významné projekty nebo naopak neočekávané výdaje. Proto ihned po našem nástupu jsme začali střádat peníze v tzv. fondu rezerv a rozvoje města, který se nám podařilo v současné době naplnit přibližně 250 miliony korun.

 

Na příkladu REPRE je vidět naše práce

Tyto prostředky by měly sloužit k financování nejvýznamnější investice v historii města a to rekonstrukce budovy REPRE včetně celého centra. Rádi bychom s tím začali již v příštím roce. Na příkladu REPRE je krásně vidět naše práce. Bývalé vedení budovu včetně pozemků za velmi zvláštních podmínek prodalo. My jsme ihned upozornili po našem nástupu na nesrovnalosti v ceně a smlouvě, kdy rozhodčí soud nám dal za pravdu a celou budovu včetně pozemků jsme vysoudili zpět do majetku města, kam patří (nemusíme si připomínat katastrofu jménem OC Central, který je rovněž neblahou vizitkou minulosti).

Se zavedením REPRE do majetku města, jsme ihned začali připravovat rekonstrukci celého centra, kde se v současné době chystá projektová dokumentace.
V této souvislosti si často pokládám s kolegy otázku, že nechápu, kam se poděly peníze v době minulé, když investujeme v současné době mnohem více, zajišťujeme pro občany mnoho benefitů jako je bezplatná MHD zdarma po studenty a seniory, dále pak odpady pro všechny obyvatele zdarma apod. Je to způsobené především naším efektivním plánováním v oblasti investic, úspornými opatřeními, kdy se zbytečně nevyhazují peníze lidí z okna, jak to mu bylo v minulosti. Všechny naše organizace jsme rovněž donutili k nastavení takových principů a pravidel, že dokáží zajišťovat směrem k občanům lepší služby za menší náklady.

Za naše volební období se nám podařilo hodně, škoda jen, že úvodní rok jsme zbytečně ztratili v koalici s hnutím ANO, které jen všechny naše nápady a nové věci blokovalo a nevymyslelo vůbec nic. Současná koalice fungovala velmi dobře a především dotahovala nebo započala úspěšné projekty, které by měly sloužit pro budoucí prosperitu našeho města. Most je pro mě srdeční záležitostí a moc by mě těšilo, kdyby nás voliči nechali dokončit to, co jsme započali.

 

 

Sdílejte tento článek